Ziele rokuMęczennica cielista została wybrana zielem roku. Co roku piętnastego sierpnia w dzień Matki Boskiej Zielnej i Dnia Zielarza ogłasza się które zioło zostało wybrane ziołem roku. Od piętnastu lat roślinę leczniczą wybierają firmy należ±ce do niemieckiego holdingu.

O wyborze decyduje zawsze zainteresowanie daną rośliną ośrodków badawczych w kraju i na świecie oraz to jaka jest możliwość, że będzie można ją zastosować w leczeniu chorób. Roślina, której zostanie przyznany ten zaszczytny tytuł może czuć się wyróżniona na tle pozostałych, ponieważ w konkursie bierze udział dużo różnych gatunków roślin.

W poprzednich latach roślinami roku były: miłorząb japoński, dzika róża, głóg, dziurawiec, rumianek, karczocha, aloes, aronia, czarci pazur, żeń-szeń i tymianek. To są zioła bez których ludzie mogą się leczyć naturalnymi lekami, a nie tylko syntetycznymi lekami, które często powodują duże spustoszenie i osłabienie organizmu. Podsumowując jest to zaszczytny tytuł i zioła które go dostały warto profilaktycznie stosować, aby zapobiegać chorobom i schorzeniom.