TymianekTymianek jest dość popularną rośliną, przynajmniej z nazwy, bo chyba nie każdy potrafił by wymienić jego właściwości, albo zastosowanie. Właściwie nazywa się - macierzanka tymianek, i pochodzi z regionów Morza Śródziemnego, ale jest uprawiany w Europie, Azji i Afryce.

Zazwyczaj dorasta do wysokości ok. dwudziestu - trzydziestu centymetrów. Tymianek był znany i stosowany już trzy tysiące lat przed naszą erą przez Samarytan, którzy używali go jako środka bakteriobójczego, a Egipcjanie stosowali go do kadzidełek i środka do mumifikacji zwłok. Aktualnie jest często stosowany jako przyprawa (posiada silny aromat), najczęściej w kuchni francuskiej.

Ma też kilka zastosowań jako roślina lecznicza - działa bakterio- i grzybobójczo, a substancje, które znajdują się w liściach mają właściwości przeciwutleniające. Na podstawie tego można stwierdzić, że tymianek ma wiele zastosowań i stosowany profilaktycznie może nam tylko pomóc w utrzymaniu zdrowego ciała. Bo według powiedzenia "w zdrowym ciele, zdrowy duch" trzeba dbać o nasze ciało.